+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Rola Snu

 1. #1

  Rola Snu

  Ludzkie ciało jest niesamowicie biologiczną maszyną, czym większy nacisk jest poddawany, tym szybciej rośnie i rozwija się wytrzymałość. To, co robimy, kiedy trenujemy, stawiamy nasze ciała i umysły w coraz większym stopniu na wysoki poziom stresu. Dlatego, aby uzyskać maksymalne korzyści z treningu musisz uzyskać odpowiednią ilość godzin snu.
  Przyjmuje się powszechnie, że większość ludzi potrzebuje około 8 godzin snu na dobę, ale ludzie się różnią.
  Oto program, krok po kroku, byś dowiedział się co oznacza "Idealna jakość snu".


  ::. PROGRAM .::  Krok 1
  Zdecyduj się ile chcesz spać i o której godzinie zamierzasz się budzić. Może zaistnieć potrzeba dostosowania się do godzin pracy lub innych indywidualnych okoliczności. Bądź rozsądny, nie zaczynaj dodawać kolejnej godziny snu przed rozpoczęciem pracy/treningu, oszukujesz wtedy sam siebie. Trzymać się tej pory, także w czasie weekendów. Każdy wie, że czasem trudno wstać, aczkolwiek to zajmie ci tylko chwilę, byś się przebudził i zaczął w peł ni funkcjonować. To samo jest z baterią, kiedy potrzebuje ładowania. (dygresja)


  Krok 2
  Zadaj sobie pytanie, jak bardzo się wyspałeś, jeśli nadal czujesz się bardzo zmęczony rano, spróbuj ustawić pobudkę na inny czas i iść spać. Pamiętaj, że zbyt dużo snu może na ciebie wpłynąć negatywnie, ponieważ wtedy kluczową rolę będzie odgrywał automatycznie twój organizm i poczujesz się bardzo powolny. Jeśli się obudzisz w trakcie głębokiej fazy snu, poczujesz się o wiele gorzej niż w czasie rannej pobudki. Więc lepiej wcześniej zaplanować większą/mniejszą ilość godzin na sen.  Krok 3
  Teraz kiedy nadszedł zaplanowany czas na spanie, aby odpocząć trzeba, trzymać się go tyle, ile możesz. Pamiętaj, że musisz trzymać się swojego planu. Nie możesz "nadrobić zaległości" na sen, nie działa to w ten sposób, więc nie próbuj siebie oszukiwać. Jeśli czujesz się bardzo zmęczony tego dnia, możesz iść do łóżka o godzinę/dwie godziny wcześniej. Będziesz czuł się o wiele lepiej.
  Jeśli czujesz się bardzo zmęczony w ciągu dnia niezależnie od przyczyny, drzemki często mogą być bardzo korzystne. Niektórzy ludzie nie czują się lepiej korzystając z nich, więc nie są dla każdego pozytywem. Po kilku godzinach snu na kanapie w godzinach popołudniowych, mimo, że czujesz nadal zmęczenie nie idź już spać, ponieważ twój organizm po przebudzeniu zawsze będzie czuł zmęczenie, jest to niczym tryb przejściowy. Musisz postawić się stopniowo do łóżka, by spać o swojej określonej godzinie. W drugą stronę, będzie to zakłócać niestety twój sen w nocy, przez co osiągniesz niską jakość wypoczynku. Nie rób tego, chyba że jesteś naprawdę chory.  Krok 4
  Przed pójściem do łóżka, nie jedz cukru oraz nie pij kofeiny.
  Zobacz, jak dużo kofeiny możesz spożywać każdego dnia i staraj się, by nie przekroczyło to granicy czasu, w której musisz powoli przygotowywać się do snu (mniej więcej 3-4 godziny przed snem) Każdy organizm inaczej na to reaguje.  Sen jest kluczowym elementem dla dobrego zdrowia i kształcenia, doceniaj to, ponieważ część osób nawet o tym nie wie.

 2. #2
  dobrze się czyta - na pewno pomocny
  Nie doradzam przez PW.
  Pozdrawiam
  maniak7000


  Do poczytania:
  Baza Wiedzy


 3. #3
  Wszystko się zgadza każdy organizm jest inny i należy zaleźć samemu swój złoty środek. Jedno jest pewne za krótki jak i za długi sen nie jest korzystny.
  Pozdrawiam

 4. #4
  Mi znajomy polecił by z 7H, które wcześniej spałem spać 8H i powiem Wam, że tak po 3 tygodniach poczłem naprawdę dużą różnicę - głównie dzień po dniu w którym ćwiczyłem na siłowni

+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów